معرفی کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا 

معرفی کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا 

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

 

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا مامیلاریا هانیانا گونه ای گلدار از m.hahniana است. کاکتوس بانوی پیر نام دیگر این کاکتوس است. Mamillaria Haniana مانند اکثر کاکتوس ها بومی مکزیک است و در برابر کم آبی و گرما بسیار مقاوم است. در واقع این کاکتوس یکی از گیاهانی است که در نگهداری آن مشکلی نخواهید داشت!
این کاکتوس علاوه بر مکزیک ، در بسیاری از مناطق از جمله آریزونا ، سیلووم اسپرینگز ، آرکانزاس ، دره کاسترو ، کالیفرنیا ، تمپلتون ، کالیفرنیا و ویستا به ندرت یافت می شود.
کاکتوس زیبای هانیانا با ظاهری سلطنتی و بسیار شیک برای افرادی که می خواهند گل های خاصی داشته باشند یک انتخاب عالی است.
هانیانا ظاهری کروی با موهایی به شکل تیغ سفید و گلهای صورتی یا بنفش در حلقه های بالایی دارد ، به همین دلیل به آن بانوی پیر نیز گفته می شود.

 

مشخصات ظاهری کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

شکل این کاکتوس استوانه ای و گاه کروی است که حدود 15 سانتی متر عرض و 50 سانتی متر ارتفاع دارد. مامیلاریا هانیانا در بهار (اواسط) و تابستان (کاملا) گلهای زیبا ، متمایز قرمز و گاهی بنفش تولید می کند. گونه های آهکی نادر در این گونه دیده می شود که همیشه مورد توجه بسیاری از علاقه مندان بوده است.

نگهداری از کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا در تابستان گرم شرایط سایه آفتاب و تهویه خوب و در فصول دیگر آفتاب مستقیم را ترجیح می دهد.درجه حرارت مطلوب برای آن در تابستان، حداقل 30 درجه سانتی گراد است. حداقل دما در زمستان تا 10 درجه است، برای مدت زمان محدودی در دمای زیر 4 درجه تاب می آورد .در صورتی که شرایط نگهداری مامیلاریا مناسب باشد در اواخر زمستان به گل می نشیند.

آبیاری در طول ماه های زمستان محدود شود تا مقاومت گیاه در برابر سرما زیاد شود. در تابستان بعد از خشک شدن خاک اقدام به آبیاری نمایید. به آبیاری آن دقت کنید چون بسیار مستعد پوسیدگی است. پوسیدگی رنگ گیاه را قهوه ای می کند.

 

شرایط کلی نگهداری کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

نور

کاکتوس مامیلاریا هانیانا نیازمند نور زیاد و فیلتر شده است. در بهار و تابستان اگر در حیاط منزل جای دارد حتما از آفتاب سوزان ظهر دور نگه داشته شود. نهال جوان بهتر است در سایه نگهداری شود.

دما

دمای مطلوب این گیاه 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. در زمستان در مقابل کاهش دما بایستی از این گیاه محافظت شود.

آبیاری

در بهار و تابستان هفته ای یک الی دو مرتبه بسته به خشکی خاک و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری صورت گیرد. حتما دقت شود موقع آبیاری خاک گلدان خشک باشد. استفاده از قطره مخصوص کاکتوس توصیه می شود.

خاک

تعویض گلدان را هر سال در فصل بهار انجام دهید. خاک مناسب برای مامیلاریا هانیانا باید اسیدی باشد. مخلوطی از ماسه، کمپوست و کمی خاکبرگ پوسیده بستر پیشنهادی برای مامیلاریا می باشد.

 

تکثیر کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

برای تکثیر کاکتوس مامیلاریا هانیانا می توانید از دو روش بذر و قلمه زدن اقدام کرد. کاشت بذر معمولا در بهار امکان پذیر می باشد. حدود یک هفته بعد از کاشتن بذرها شروع به جوانه زنی می کند. بهترین روش تکثیر برای این گیاه قلمه زنی در تابستان است. بدین منظور به وسیله چاقوی تیزی که با الکل ضدعفونی شده قطعاتی از گیاه را برداشته و پس از خشک شدن شیره لاتکس در ماسه بکارید.

بهتر است قلمه ها را به مدت 1 تا 2 ساعت در سایه قرار دهید تا خشک شود. بستر کاشت قلمه ها باید مرطوب باشد.مامیلاریا به خاک های قلیایی علاقه مند است. با مخلوط نمودن ماسه و کمپوست می‌توان بستر خوبی برایش تهیه کرد. گلدان آنها را ترجیحا در فصل بهار تعویض و همیشه گلدان هایی به اندازه ریشه گیاه انتخاب می‌شود.برای تغذیه اش از کود کاکتوس استفاده کنید گرچه نیاز چندانی به کود ندارد. از کودهای کم نیتروژن هم یک یا دو بار در سال و در فصل رشد می توان استفاده کرد.

عوارض و درمان کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا

پوسیدگی ریشه و بیماری قارچی از عوامل شایع این گیاه می باشد. آبیاری منظم و گلدان مناسب این عارضه را در مامیلاریا هانیانا پیشگیری می کند. شپشک آرد آلود نیز عامل دیگر خسارت به این گیاه می باشد که با سموم دیازینون و مالاتیون قابل کنترل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *