خرید فروش و قیمت نهال آووکادو | مهر 1400 | نهالستان گلابی

خرید فروش و قیمت نهال آووکادو | مهر 1400

خرید-نهال-آووکادو

خرید نهال آووکادو

قبل از خرید نهال آووکادو لازم است با این گیاه آشنا شوید.

نام علمی: Persea Americana
خانواده: Lauraceae

آووکادو یا گلابی تمساح نام درخت و میوه این درخت است. این گیاه بومی مکزیک و مناطق مرکزی قاره آمریکا است. مناطق گرمسیری برای کاشت مناسب است. این درخت همیشه سبز سریع رشد می کند و تا 20 متر رشد می کند. دارای شاخ و برگ متراکم است.

طول برگهای آن 10 تا 20 سانتی متر و عرض آن 3 تا 6 سانتی متر است که به مدت 2 یا 3 سال روی درخت باقی می ماند. گلهای این گیاه در ماه های ژانویه و مارس ظاهر می شود و حدود 200 تا 300 گل می دهد. این گلها در گرده افشانی توسط زنبورها شتاب می گیرند. انواع مختلفی از میوه های گلابی شکل وجود دارد ، در نوع غیر غربی ، آنها دارای میوه های سبز روشن با اندازه بزرگ و بیش از 1 کیلوگرم هستند.

برای مشاهده انواع نهال های میوه و خرید نهال میتوانید به سایت گلابی مراجعه کنید.

در گونه ای دیگر ، میوه های املت یا گلابی دارای رنگ سبز متوسط ​​با سطح ناهموار هستند و در هنگام رسیدن سیاه می شوند. انواع دیگر میوه ها کوچکتر و سبک تر تا 300 گرم و دارای پوست نازک هستند. زمان رسیدن میوه در گونه های مختلف از 6 تا 12 ماه متغیر است ، میوه هنگام برداشت از درخت می رسد و ممکن است بعد از رسیدن به رشد خود ادامه دهد.

بعد از خرید نهال آووکادو در زمان برداشت ، میوه سفت می شود و بافت آن به تدریج نرم می شود. گوشت میوه سبز روشن و کم رنگ ، روغنی ، بی مزه است ، دانه ها از هر دو طرف پهن ، گرد ، مخروطی یا تخم مرغی شکل ، سخت ، سنگین ، رنگ عاج هستند اما در دو پوشش نازک قهوه ای محصور شده اند و اغلب گوشت آووکادو چسبناک است. گاهی اوقات میوه به دلیل عدم گرده افشانی و عوامل دیگر بدون دانه است.

شرایط محیطی لازم برای خرید نهال آووکادو

قبل از خرید نهال آووکادو لازم است با شرایط محیطی لازم برای کاشت این نهال آشنا شوید. آووکادو در فصل بارندگی نیازی به آبیاری ندارد. آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک خشک شده و رطوبت خود را از دست داده است. آبیاری ریشه ها را بیش از حد لازم کاهش می دهد ، برگها زرد می شوند و باعث مرگ گیاه می شوند. آب باید از زیر گلدان خارج شود و در گلدان جمع نشود.

این گیاه در نور کامل رشد می کند ، نه در معرض نور مستقیم خورشید. سایه گیاهان دیگر نیز می تواند مکان مناسبی باشد. نور شدید گیاه را می سوزاند و در نور کم گیاه به سمت نور خم می شود و برگهای پایینی خود را از دست می دهد.

دمای زیر 2 درجه برای گیاه مناسب نیست ، در هوای سرد که آفتاب بیشتر است بهتر رشد می کند. حداکثر دمای قابل تحمل برای این گیاه 37 درجه است.

خاکهای نرم و گرانیتی تجزیه شده و لومی شنی برای آووکادو مناسب هستند ، خاک گیاه باید به خوبی زهکشی شود. این گیاه به تجمع نمک یا شور شدن خاک حساس است. نمک زیاد نوک و حاشیه برگ ها را می سوزاند. در برابر خاکهای قلیایی و اسیدی مقاوم است. این گیاه به طور کلی چهار بار در سال بارور می شود و کوددهی یک سال پس از رشد شروع می شود. درختان بالغ را می توان در اواخر زمستان و اوایل تابستان با کود نیتروژن تغذیه کرد. کمبود آهن باعث زرد شدن برگها می شود ، بنابراین برای رفع آن از کود برگ استفاده کنید.

مدل ستونی این گیاه به سالهای اولیه هرس نیاز دارد تا شکل دایره ای به خود بگیرد ، اما به طور کلی از دادن شکل عمودی به گیاه خودداری کنید.

تکثیر نهال آووکادو

بعد از خرید نهال آووکادو بهتر است با شریط تکثیر این گیاه نیز آشنایی داشته باشید. آووکادو از طریق پیوند ، بذر و قلمه تکثیر می شود. 8 تا 10 سال طول می کشد تا یک درخت بذر تولید کند و این در روش پیوند 2 تا 3 سال است.

آفات و بیماریهای نهال آووکادو

یکی از نکات مهم بعد از خرید نهال آووکادو توجه به بیماری هاو آفات این نهال است. جوندگان مانند موش و موش خرما از آفات اصلی این گیاه هستند. کرم های قهوه ای و خالدار ، عقرب ها و حلزون ها نیز برای آووکادو مضر هستند. کنه های آرد ، تریپس و شپش صدف نیز به گیاه حمله می کنند. بیماریهای قارچی مانند سرطان پوست به گیاه آسیب می رساند.
تنها راه عملی برای تکثیر این درخت ترکیب ارقام خوب و مطلوب روی نهال های پایه است. گیاهان پیوندی معمولاً در عرض 1-2 سال میوه می دهند ، که بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر از زمان لازم برای باردهی درختان پایه دار است که 8 تا 20 سال سن دارند. در کالیفرنیا ، نهال های آووکادو به صورت تجاری روی نهال های آووکادو توسط پیوند شکم یا پیوند T ، پیوندهای زبانی یا نیم تنه ، گاو یا اسکنه رشد می کنند. در فلوریدا و کارائیب گهگاه از پیوند T استفاده می شود ، اما متداول ترین روش در مهد کودک ها پیوند جوانه جانبی است که پیوند جانبی یا گاهی پیوند روکش جانبی یا پیوند اسکن روی نهال است.
جوان و آبدار انجام می شود. برای جلوگیری از بیماری ، پیوندک ها باید از درختان منبع تهیه شوند که توسط نهادهای گواهینامه کنترل شده و عاری از عوامل بیماری زا هستند. بذرها معمولاً اندکی پس از جدا شدن از میوه چیده شده از درخت (نه میوه ای که روی زمین افتاده است) کاشته می شوند. باید مراقب دانه ها بود تا دانه ها خشک نشوند و در این صورت قوای خود را از دست می دهند. با این حال ، بذرها را می توان به مدت 6 تا 8 ماه با قرار دادن آنها در ذغال سنگ نارس خشک و نگهداری آنها در دمای 5 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 90 درصد نگهداری کرد.
برای از بین بردن دانه های Phytophthora cinnamomi (پوسیدگی ریشه آووکادو) ، دانه ها باید قبل از کاشت به مدت 30 دقیقه در آب گرم به مدت 52-49 30 درجه سانتیگراد خیس شوند. با برداشتن پوسته های قهوه ای رنگ بذرها و برش یک لایه نازک از نوک و ته بذر در مرحله قبل از کاشت ، جوانه زنی بذر تسریع می شود. پوسته های بذر را می توان با خیساندن آنها و سپس خشک کردن آنها در زیر نور آفتاب جدا کرد. بذرهای نژادهای مکزیکی که بذر آنها در پاییز می رسد ممکن است در اواخر پاییز یا اوایل زمستان در بستری مناسب کاشته شوند.
بذرها را باید بکارید بطوریکه ته آن در انتها و در عمقی باشد که فقط نوک آن پوشانده شده است. اگر بذرها در منطقه گرم کاشته شوند ، بذرهای سبز را می توان در ردیف های خزانه در بهار سال بعد کاشت. در تابستان یا پاییز ، معمولاً نهال ها آنقدر بزرگ می شوند که می توان آنها را روی شکم پیوند زد ، در غیر این صورت پیوند در بهار آینده انجام می شود. انتخاب پیوندک مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین جوانه ها معمولاً در انتهای شاخه هایی قرار دارند که چرخه رشد را تکمیل می کنند و دارای برگهای کاملاً بالغ و چرمی هستند.
برای جلوگیری از خشک شدن ، هنگام برداشت جوانه پیوندک از درخت مادر باید برگها را بردارید. 4-6 هفته پس از پیوند جوانه ، ساقه ها باید در فاصله 20-25 سانتی متری بالای جوانه بریده شوند یا شاخه در چند سانتی متری جوانه خم شود. بقیه نهال ها در بالای جوانه قطع نمی شوند تا زمانی که شاخه های جوانه رشد خود را تکمیل کنند. شاخه های جدید معمولاً به امین متصل می شوند. برای حذف درختان از خاک نهالستان پس از اولین یا دومین دوره رشد یا درست پس از شروع رشد ، ریشه ها با توده خاک اطراف آنها ، به شکل پیچیده کاشته می شوند و به صورت محلی کاشته می شوند. در کالیفرنیا ، روش پرورش آووکادو در سال های اخیر تغییر کرده و به یک عمل گلدان تبدیل شده است.
بذرها در کیسه های پلاستیکی کاشته می شوند و نهال های حاصله در ارتفاع 9 سانتی متری پیوند بذر ، اسکنه یا گاو پیوند می خورند. پیوندهای این نوع پیوند از شاخه های انتهایی تازه بریده شده ، که جوانه های برجسته ای دارند ، گرفته می شود. گلدان های پلاستیکی حاوی گیاهان پیوندی روی سکوهایی در گلخانه تکثیر قرار می گیرند. این امر باعث می شود رعایت بهداشت برای اجتناب از P. cinnamomi امکان پذیر باشد. پس از 4-6 هفته ، گیاهان پیوندی به زیر سایبانی منتقل می شوند که 50٪ سایه دارد تا مقاوم شوند.
پس از تطبیق ، گیاهان پیوندی در گلدان های بزرگ قرار داده می شوند تا به مکان رشد در هوای آزاد منتقل شوند. در فلوریدا ، پیوند جانبی روی نهال های آبدار و جوان استفاده می شود. در این روش ، نهال ها در ظروف یک گالنی هنگامی که 15-25 سانتی متر ارتفاع و 6-10 میلی متر قطر دارند پیوند زده می شوند. پیوندک ها از انتهای شاخه های 5.7-5 سانتی متری به همراه یک جوانه انتهایی برجسته برداشت می شوند و درست با از سرگیری رشد از پایه مادر برداشت می شوند.
برای خرید نهال آووکادو می توانید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *