خرید خاک اینترنتی

خاک از مهمترین عناصر لازم برای رشد گیاهان هست و نقش خیلی مهمی در سلامتی آن ها دارد، باید در برگزیدن خاک گیاه دقت شود چراکه هر گیاه بسته به گونه و زیستگاهش به خاک متفاوتی احتیاج دارد. خرید خاک و بستر کشت متناسب با ویژگی های هر گل و گیاه منجر به عملکرد مطلوب آن می شود. در ادامه با سایت نهالستان گلابی همراه باشید.

زهکشی بالا یعنی تخلخل خاک و قابلیت عبور هوا و آب ، نیاز اصلی گیاه هست و در صورت نداشتن زهکشی مناسب آب در گلدان جمع می‌شود و به راحتی موجب پوسیدگی ریشه گیاه میگرد؛ با افزودن ماسه یا پرلیت در خاک می‌توان از این مشکل جلوگیری کنیم.

علی رغم اینکه خاک یک وسیله در دسترس شمار می شود، ولی داشتن و در واقع ساختن یک خاک خوب و مرغوب برای رشد و پرورش گیاه لازم به توجه ویژه دارد. با خرید خاک گلدان و کشاورزی و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و راندمان گیاه شما تضمین می گردد.

برای خرید خاک و کود گیاه بهتر هست از خاک های بسته بندی ضدعفونی شده استفاده کنید تا گیاه به ایرادات گوناگون مانند قارچ، کرم و … گرفتار نشود. اگر خودتان خاک را برای گیاه تهیه میکنید قطعا که آن را ضد عفونی کنید.

با خریداری خاکی مطابق لازم شما دارای گلها و درختان سرسبز و پرگل هستید. از طرفی انواع صیفی جات، سبزیجات، میوه ها و بذرهای هیبریدی با خاک غنی و سرشار از مواد مغذی، پربار و دارای فرآورده سالم و با کیفیت می شوند.

انواع خاک و برگزیده بهترین خاک برای گیاهتان

خاک رسی

این نوع خاک متشکل از دانه های ریز رس است. خاک رسی در صورتی که با آب مخلوط شود متراکم شده و به چهره کلوخه های سفت و دشوار در می آید که به شدت برای گیاه مضر هست و موجب خفگی ریشه می‌شود. در صورت خرید خاک رسی چون زهکشی و تهویه خیلی پایینی دارد و برای گیاه مناسب نیست، تنها درصورت ترکیب با خاک های دیگر میتوان از آن استفاده کرد.

خاک برگ

خاک برگ همانگونه که از نامش پیداست از پوسیده شدن و تجزیه برگ درختان در خاک بدست می آید. اکثر مردم تصور می‌کنند که این خاک ارزش غذایی بالایی دارد در حالی که این گونه نیست و خاک برگ به هدف سبک کردن بافت خاک و بهبود خواص فیزیکی آن هست که بکار میرود. این خاک به صورت بسته بندی در فروشگاه های معتبر فروش خاک موجود هست و درصورت خرید خاک برگ و برای استفاده از آن باید آن را با خاک باغچه و ورمی کمپوست ترکیب کنید تا مواد مغذی هم به گیاه برسد.

ماسه یا خاک شنی:

خاک ماسه ای یا شنی از ذرات درشت تشکیل شده است، به همین دلیل دارای زهکشی و تخلخل بسیار بالایی هستند و اجازه می دهند آب به راحتی از آن عبور کند.

استفاده از ماسه عمدتاً به عنوان بستری برای کاشت بذر و قلمه استفاده می شود. به طور کلی استفاده از ماسه فقط برای گیاهان توصیه نمی شود، این خاک باید با خاک های دیگر ترکیب شود تا حاصلخیزی و ظرفیت نگهداری آب آنها افزایش یابد.

خاک لومی

خاک لومی نوعی خاک مخلوط است که از مخلوطی از 40 درصد ماسه، 20 درصد رس و 40 درصد سیلت به دست می آید. این خاک یکی از بهترین و پرمصرف ترین کمپوست ها برای گیاهان سرپوشیده و بستر سبزیجات است. در صورت خرید خاک لومی برای افزایش مواد مغذی خاک می توانید از ورمی کمپوست در کمپوست خود استفاده کنید.

پیت ماس

پیت ماس ​​یا پیت یک بستر گیاهی مناسب برای گیاهان است که اکثر خانم های خانه دار از آن استفاده می کنند و بسیار مفید است. پیت ماس ​​از بقایای پوسیده ذغال سنگ نارس، برگها و خزه ای به نام اسفاگنوم به دست می آید و بسیار بارور است. دانه درشت این بستر سیاه منجر به زهکشی و هوادهی خاک می شود.

پیت ماس ​​در ترکیب با خاک های دیگر بستر مناسبی را برای رشد گیاه فراهم می کند، به عنوان مثال ترکیب با خاک شنی حاصلخیزی و توانایی حفظ آب در خاک را افزایش می دهد یا ترکیب خزه اسفاگنوم با خاک رسی این خاک سنگین را سبک تر می کند. تهویه آن را بهتر می کند.

در ایران این بستر کاشت فقط در جنگل های کشور یافت می شود و از کشورهای دیگر اروپا و آسیای جنوب شرقی وارد می شود و خاک پیت ماس ​​به راحتی در دسترس است.

کوکوپیت

کوکوپیت یکی از انواع بسترهای کاشت است که نباید به تنهایی به عنوان خاک گلدان استفاده شود مگر اینکه بخواهید از هیدروپونیک استفاده کنید. این تخت مرتفع سبز رنگ است و از الیاف نارگیل و چرم ساخته شده است.

برای استفاده از کوکوپیت بهتر است آن را با خاک هایی مانند ورمی کمپوست، پیت ماس، خاک باغچه و غیره. تا خاکی غنی و مناسب داشته باشید. در پوسته های نارگیل قالبی که به صورت فشرده به فروش می رسند، باید آب اضافه کنید تا از حالت فشرده خارج شوند.

به طور کلی می توان گفت که این بستر زهکشی خوبی دارد، آب را به خوبی در خود نگه می دارد و حاوی موادی نیست که باعث رشد چمن شود. اما باید بدانید که این بستر برای جوانه زنی مناسب نیست زیرا زمان جوانه زنی را افزایش می دهد.

در بین قیمت خاک های گلدانی قیمت کوکوپت کمی بالاتر از خاک های دیگر است اما استفاده از آن ارزشمند و توصیه می شود.

ورمی کمپوست

ورمی کمپوست یا کمپوست کرم شبیه دانه های قهوه ای رنگ است و یک کود سبک است. این کسری برای افزایش حاصلخیزی خاک استفاده می شود و حاوی عناصر کمیاب مانند روی، مس، منگنز و آهن است. ورمی کمپوست یک خاک طبیعی است که آب را به خوبی نگه می دارد.

پرلیت

پرلیت یک ماده معدنی آتشفشانی سفید رنگ است که برای بهبود رطوبت خاک استفاده می شود و در کشاورزی و صنعت استفاده می شود. پرلیت بیش از حد در خاک می تواند رطوبت خاک را افزایش دهد و گیاهان را از بین ببرد، بنابراین مراقب مقدار آن باشید.

خاک سیلتی

خاک سیلتی در مقیاس ما جایی بین خاک شنی و رسی است و اندازه آن بین این دو متفاوت است. در صورت خرید خاک سیلتی نباید منحصراً به عنوان خاک گلدان استفاده شود و باید با خاک های دیگر ترکیب شود.

هوموس

هوموس ماده ای طبیعی با ریزمغذی های فراوان است که همراه با خاک های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این خاک قهوه ای تا سیاه در اثر پوسیدگی جانوران و گیاهانی است که در سطح خاک باقی می مانند و خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشند.

خاک باغچه

خاک باغچه بسیار غنی و سرشار از مواد مغذی است. این خاک رس به راحتی در دسترس است، اما به دلیل وزن زیاد، هرگز نباید از آن به تنهایی به عنوان خاک استفاده کنید. در صورت خرید خاک باغچه می توانید از ترکیب ماسه و کود حیوانی استفاده کنید.

پوکه

پوکه نوعی ماده معدنی آتش فشانی است. پوکه معدنی دو نوع و پوکه صنعتی که نوعی ماده معدنی مورد استفاده در کشاورزی است وجود دارد. سنگ پوکه اغلب برای افزایش رطوبت خاک استفاده می شود زیرا از چسبیدن ذرات خاک به هم جلوگیری می کند و باعث می شود آب به راحتی از ته گلدان خارج شود. این ماده معدنی قابلیت جذب آب بالایی نیز دارد و می تواند آب مورد نیاز ریشه را تامین کند.

خاک هلندی

اصطلاحا به خاکی گفته می شود که دارای ترکیبی مساوی از پرلیت، پیت ماس ​​و کوکوپوت باشد و برای گل هایی مانند بنفشه آفریقایی و بیشتر گل های سرپوشیده قابل استفاده باشد. عاری از آفات، بیماری، کرم و هزارپا و بسیار سبک و غنی از مواد غذایی است. یکی از نکات منفی خرید خاک هلندی احتباس آب در بالای آن است که برای برخی از گل ها مناسب نیست.

بستر آماده کاشت

به خاکی گفته می شود که توسط شرکت های مختلف از مواد آلی و معدنی مخلوط و استریل می شود. این خاک ها از پیت ماس، خاک برگ، پرلیت و مقدار کمی خاک باغچه تشکیل شده اند و به دلیل سبکی و ظرفیت کم نگهداری آب برای تمامی گل های زنده مناسب هستند.

بستر کشت به خاک موقتی گفته می شود که برای جوانه زدن بذر مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا در گلخانه ها و مزارع پرورش گل و گیاه بذرها ابتدا در یک محیط کشت جداگانه کاشته شده و پس از جوانه زدن و رشد تا حد مشخصی، به محل اصلی انتقال اطلاعات می شوند. خرید خاک بستر کشت برای جوانه زنی مطلوب الزامی است.

خاک بنفشه آفریقایی

خاک آفریقایی باگول نوعی خاک هلندی است که حاوی پرلیت و کاکائو بیشتر و همچنین ویتامین های اضافی برای رشد و گلدهی بهتر بنفشه آفریقایی است.

خاک بونسای

خاک بونسای حاوی ترکیبی از خاک هلندی است که رشد ریشه را کاهش می دهد و رشد بافت ریشه را در گیاه افزایش می دهد، موادی را برای بهبود شکل و ظاهر بونسای اضافه می کند و از رشد بیش از حد ریشه جلوگیری می کند.

خرید خاک اینترنتی

سایت نهالستان گلابی با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خاک مناسب باغبانی و کشاورزی در اختیار شماست. شما می توانید با مطالعه توضیحات کامل هر محصول، با دیدی باز و اصیل نسبت به محصول مورد نظر خود، می توانید برای خرید خاک به صورت آنلاین اقدام کنید. در صورت بی اثر بودن یا ناکافی بودن اطلاعات هر صفحه محصول می توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی نهالستان گلابی مشورت کرده و از مشاوره کارشناسان این تیم بهره مند شوید. تمامی خاک های عرضه شده در فروشگاه اینترنتی نهالستان گلابی تمیز، استریل، به دور از هرگونه آلودگی و کثیفی، سرشار از نور و مواد مغذی می باشد که به راحتی می تواند تداوم حیات گیاه را تضمین کند. فروشگاه اینترنتی نهالستان گلابی برای فروش انواع خاک از جمله خاک رسی مرغوب، پرلیت، پیت ماس ​​در اختیار شما عزیزان می باشد.

 

منبع:  bit.ly tinyurl.com cutt.ly